زیر ساخت ارتباطی چیست؟

تعریف شبکه ارتباطات زیرساخت چیست ؟

شبکه ارتباطات زیرساخت عبارتست از مجموعه سیستم­های شبکه زیرساخت مخابرات کشور ازجمله مراکز مایکروویو بین­شهری و بین­الملل ، شبکه اصلی فیبرنوری ، ایستگاههای زمینی ماهواره مخابراتی مرتبط با زیرساخت ، مراکز ترانزیت راه دور (PC ، SC وSTP) و بین­الملل (ISC) و Core شبکه دیتا که تأمین ظرفیت انتقال و راه­یابی ترافیکی بین­شهری و بین­الملل مورد نیاز تمامی ارگانها ، سازمانها و اپراتورها را برعهده دارد.

آیا شبکه­های موازی زیرساخت مانند برق‌،راه آهن ونفت میتوانند موازی  باشبکه زیرساخت فعالیت کنند ؟

 خیر، چرا که براساس قانون وظیفه تأمین شبکه ارتباطی زیرساختی منحصراً برعهده شرکت ارتباطات زیرساخت است و ایجاد شبکه­های موازی مشابه توسط سایر اشخاص حقیقی و حقوقی ممنوع است و شبکه­هایی که اشاره شد قبلاً ایجاد شده و صرفاً جهت تأمین نیازهای همان سازمان بوده است .

 مرزفنی زیرساخت با استانها کجاست ؟

مرزشبکه یکپارچه زیرساخت با استانها از نقطه نظر سوئیچ مراکز SCها و PCها است.

معیارهای شبکه مادروتعریف آن چیست ؟

شبکه مادر یا همان شبکه ارتباطی زیرساخت که در سئوال قبلی به آن اشاره شد برعهده شرکت ارتباطات زیرساخت قراردارد وهدف آن عبارت است ازحاکمیت ، مدیریت و ساماندهی در زمینه ایجاد ، توسعه ، تأمین ، نظارت ، نگهداری و بهره­برداری از شبکه    زیرساخت مخابرات کشور و ارائه خدمات ارزش افزوده آن می­باشد که با استفاده از فناوری نوین ارتباطی در راستای سیاستهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و در قالب طرحها و برنامه های مصوب صورت می­پذیرد.

 در دیگرکشورها نیزشبکه زیرساخت همین معنی رادارد ؟

معمولاً شبکه زیرساخت تحت عنوان Network Infrastructure در بیشتر کشورها مطرح است که  این بخش از شبکه به سرمایه­گذاری بالایی نیاز دارد و به عنوان زیرساختهای مخابراتی مطرح است وظیفه تأمین نیازهای ارتباطی برای تمامی بهر­ه­برداران در بخش کشوری (بین­شهری و بین­الملل) است که در بیشتر کشورها نیز این امر توسط یکی از  اپراتورهای انجام می­پذیرد ( که با توجه به جغرافیای سیاسی ، گستردگی و قوانین حاکم) در کشورها متفاوت است و لذا لزوماً نبایستی درکشورهای مختلف دقیقاً مشابه هم باشند.

 

آیا زیرساخت درآینده توان پاسخگویی به نیازهای روز را دارد ؟

 قطعاً در این زمینه نیاز است که شرکت ارتباطات زیرساخت شبکه خود را با نیازهای روز هماهنگ نماید و با توجه  به توسعه­های انجام شده در بخش انتقال ، سوئیچ و شبکه­ IP و همچنین اقدامات درحال انجام در راستای برنامه پنج سالیه چهارم انشاء... مشکلی نداشته باشیم .

طرح توافق نامه سطح خدمات ‹‹SLA›› در شرکت ارتباطات زیرساخت با چه هدفی در زیرساخت پیگیری می شود؟

با توجه به روند خصوصی سازی در بخش مخابرات کشور قطعاً دو شاخص کیفیت و قیمت از اهمیت بالایی برخوردار خواهندبود، به این ترتیب هر یک از شرکت های مخابراتی باید برای هر یک از خدمات خود یک مشخصه کیفی تعریف کنند. علاوه بر این مقوله هایی چون کیفیت، توصیف خدمات و ویژگیهای آن ، تعرفه، در دسترس بودن و موجود بودن، پشتیبانی خدمات وبه ویژه توافقنامه سطح خدمات نیز با توجه به سطوح کیفیت تنظیم و تعریف می شود به طوری که اگر فراهم آور خدمات نتواند کیفیتی را که مدعی آن است ارائه دهد باید جریمه بپردازد.

برهمین اساس شرکت ارتباطات زیرساخت با بهره گیری از مشاورین مرکز تحقیقات اقدام به تدوین SLA در این شرکت کرد که فاز نخست آن در سال 84 آغاز و در سال 85 به اتمام رسید و برای تأیید و تصویب نهایی به سازمان تنظیم مقررات ارسال شده است فاز دوم پروژه از اردیبهشت 86 از سوی مشاور در مرکز تحقیقات آغاز شده است که تا پایان سال به اتمام می رسد در این فاز علاوه بر تکمیل فاز نخست شامل ( بررسی تجهیزات موجود به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری و همچنین بررسی نیازهای تعرفه ای، نیازهای ساختاری از طریق فرآیند تقاضای خدمات، مدیریت خرابی و فرم های مربوط به آن) مواردی همانند بهینه سازی فرآیندها و ساختارهای سازمانی، ارائه راهکارهای عملی به منظور بهبود مستمر باتوجه به بازخوردهای دریافتی، تدوین SLA برای سایر خدمات، تهیه دستورالعمل برای ارائه خدمات در هر سطح ، تهیه مشخصات فنی برای رفع کاستی ها و ارائه مشخصات فنی مرکز تماس، ارزیابی مدیریت SLA در پروژه های مرتبط، ارائه راهکار برای اتوماسیون تمامی فرآیندهای SLA ، ارائه پیشنهاد قیمت فنی نسبی خدمات، ارائه پیشنهاد در مورد شفاف سازی تعاملات متقابل مدنظر قرارگرفته است.

فاز دو خود نیز شامل سه مرحله و در حال نهایی شدن است مرحله سوم SLA نیز تحت بررسی است.

 در فاز دوم SLA چه مواردی مورد توجه قرار می گیرد؟

 در این مرحله تمامی خدمات زیرساخت با SLA ارائه می شود.

در این مرحله تمامی خدمات شرکت ارتباطات زیرساخت شامل خطوط استیجاری نقطه به نقطه شهری، خطوط استیجاری نقطه به نقطه بین الملل، خطوط ترانزیت، اتصال به اینترنت بین الملل، اتصال به اینترنت کشور، اینترکانکشن بین الملل، شبکه هوشمند سراسری، ویدئوکنفرانس و...... همگی تحت پوشش SLA قرارخواهند گرفت.

برای تبدیل کشورمان به مرکز ارتباطی منطقه (هاب) زیرساخت تاکنون چه فعالیت هایی داشته­اید؟

 ظهور شبکه های ارتباطی نوین، یکی از موارد مهمی است که بهره گیری از فناوری های نو را در دسترسی به اطلاعات وارتباطات بیشتر ازگذشته محسوس است و فناوری های جدید به همین منظور مورد توجه مسئولان این شرکت بوده است لذا علاوه برطرحهای انجام شده در این بخش و اجرای بیش از 35 هزار کیلومتر شبکه فیبرنوری با بهره گیری از فناوری های SDH و DWDM که به عنوان طرح ملی اجرا شده است در زمره شبکه­های برتر کشورهای حوزه خاورمیـانه قرارگرفته است به نحوی که در حال حاضر این شبکه در تمامی نقاط مرزی توسعه یافته است. با توجه به موقعیت مناسب استراتژیک ایران در مسیرهای ترانزیتی و امکان کسب درآمد در بازار کشورهای مجاور، ضمن آمادگی برای اتصال کشورهای همسایه به یکدیگر، امکان اتصال آنان را به شبکه های جهانی فراهم کرده است، بخش بازرگانی اداره کل واگذاری مدارات زیرساخت زمینه های حضور ایران را به عنوان یک شرکت فراهم آور خدمات در دست اقدام دارد و بر همین اساس تلاش شده شرکت ارتباطات زیرساخت را در منطقه به عنوان یک فراهم آور خدمات ارتباطی شناخته  شود.اقداماتی که در این خصوص از سوی زیرساخت انجام شده فروش ظرفیت اینترنت ایران به کشور ارمنستان و ترانزیت ارتباطات این کشور با استفاده از شبکه فیبرنوری زیرساخت برای تأمین ارتباطات مورد نیازش است علاوه بر این ارتباطات اینترنت افغانستان نیز از مسیرهای ارتباطی کشور ما تأمین می شود در سمت عراق نیز ضمن تکمیل اتصال شبکه فیبرنوری زیرساخت در دو نقطه خسروی و بصره مذاکراتی نیز برای تأمین نیازهای ترانزیتی و اینترنتی شرکت های مخابرات عراقی انجام شده است.

ارمنستان و گرجستان نیز از جمله کشورهایی هستند که درخواست اتصال به شبکه اینترنت کشورمان را دارند که ما نیز در حال هماهنگی به منظور اجرای این درخواست هستیم کشور جمهوری آذربایجان نیز در سطح گسترده­ای از امکانات ترانزیتی زیرساخت استفاده می کنند درخصوص اتصال فیبرنوری ایران و پاکستان نیز با اجرای مسیرهای مربوط به آن در پاکستان امکان اتصال متقابل شبکه فیبرنوری دو کشور در سطح گسترده ای وجود خواهد داشت.ازدیگر اقدامات انجام شده در این راستا انجام تجزیه و تحلیل بازار هدف و بازبینی تعرفه های موجود برای تسهیل در تحقق این هدف بوده است.

/ 2 نظر / 714 بازدید
دبیرخانه ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور

به نام خدا www.eatelaf.ir سایت ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور راه اندازی شد فعالیتهای دبیرخانه ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور از این پس با سایت اینترنتی www.eatelaf.ir در دسترس تمامی علاقمندان و نامزدهای مستقل انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی خواهد بود. دبیرخانه مرکزی ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور با اعلام این خبر افزود: در این سایت علاوه بر انتشار اخبار و مطالب مربوط به این تشکل سیاسی و اخبار نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، هدف از تشکیل ائتلاف، اصول، مبانی و عمده برنامه های اجرایی آن نیز برای کاربران تشریح شده است. این دبیرخانه همچنین اعلام کرد: تمامی کاندیداهای احتمالی دوره نهم مجلس از اقصا نقاط کشور می توانند با مراجعه به این سایت، ضمن آشنایی با محورهای ائتلاف و دیدگاههای صاحبنظران سیاسی، با ارائه برخی اطلاعات فردی، آمادگی خود را برای عضویت اولیه در این مجموعه اعلام نمایند. بنابر گزارش دبیرخانه مرکزی ائتلاف کاندیداهای مستقل، پس از ثبت نام نامزدها در دی ماه سالجاری و تایید صلاحیت آنان توسط مراجع ذیصلاح ، شورای هماهنگی ائتلاف مبادرت به انتخاب کاندیداهای مورد نظر خود در حوز

دبیرخانه ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور

اقدام متفاوت ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور در جذب کاندیداهای انتخابات مجلس نهم دبیرخانه مرکزی ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور در اقدامی متفاوت، از تمامی کاندیداهای احتمالی انتخابات مجلس نهم برای عضویت اولیه در این ائتلاف دعوت به عمل آورد. بنا به گزارش دبیرخانه مرکزی ائتلاف کاندیداهای مستقل سراسر کشور، در پی آغاز به کار رسمی این دبیرخانه و راه اندازی سایت اینترنتی آن با نشانیwww.eatelaf.ir ، تمامی نامزدهای احتمالی نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که قصد کاندیداتوری مستقل دارند، می توانند با مراجعه به این سایت و تکمیل مشخصات اولیه به عضویت اولیه ائتلاف مذکور درآیند. اطلاعات بیشتر در سایت ائتلاف